روغن نارگیل برای سلامت موی سر

روغن نارگیل یکی از انواع روغن‌های مورد استفاده برای موهای سر است. در واقع این ماده طبیعی با خواص زیادی که دارد، می‌تواند برای مو مفید باشد. در واقع این روغن، از گذشته برای سلامت موها، مورد توجه قرار می‌گرفته است. روغن نارگیل را می‌توان برای انواع موهای خشک و تر استفاده کرد. اما سؤالی که درمورد استفاده از این روغن مطرح می‌شود، این است که روغن نارگیل برای موهای خیس یا خشک بهتر است؟

در پاسخ باید گفت که می‌توان از این روغن برای انواع موها استفاده کرد. آنچه که در این مورد اهمیت دارد، هدف استفاده از این روغن است. درصورتی‌که هدف، لطافت و نرمی بیشتر موها باشد، لازم است تا روی موهای خشک کشیده شود. اما برای حالت‌ دهی، حفظ مواد مغذی و رطوبت در موها بهتر است که روغن روی موهای خیس مورد استفاده قرار گیرد. با آموزشگاه  سیمای هانی همراه باشید

روغن نارگیل برای چه نوع موهای مناسب است؟

بسیاری از افراد به دلیل رژیم غذایی نامناسب و استفاده مکرر از شامپوهای شیمیایی دچار ریزش مو، موخوره، شوره و آسیب‌های دیگر می‌شویم. در این مواقع بهتر است که از مواد طبیعی و ارگانیک برای سلامت بیشتر موها استفاده شود که روغن نارگیل یکی از این گزینه‌هاست. لازم به ذکر است که همیشه این روغن نمی‌تواند مفید باشد. در واقع برخی از افراد پس از مصرف روغن نارگیل بیان کرده‌اند که موهای آنها صاف و خوش حالت شده، این در حالی است که در برخی باعث ریزش موها شده است.

این عجیب نیست که انواع مختلف مو به روغن‌ها واکنش متفاوتی نشان می‌دهند. از آنجایی که این روغن، به مو کمک می‌کند تا پروتئین طبیعی خود را حفظ کند، می‌تواند برای کسانی که فاقد پروتئین طبیعی کافی در فولیکول‌های مو هستند مفید باشد. به طور معمول، کسانی که موهای ریز تا متوسط ​​دارند، نتایج خوبی از روغن نارگیل می‌بینند و متوجه موهای محکم و براق‌تر با حجم بیشتر می‌شوند.

چرا باید از روغن نارگیل برای مو استفاده کنید؟

استفاده از روغن نارگیل باعث زیبایی بیشتر موها شده و از بروز برخی بیماری‌هایی که مربوط به مو و پوست سر می‌شود، جلوگیری می‌کند. این روغن درجه اشباع بالایی دارد که در دمای اتاق حالت جامد داشته و پس از کمی گرم‌کردن به حالت مایع درمی‌آید. روغن نارگیل معمولاً از نارگیل‌های نارس یا مغز خشک شده آن ساخته می‌شود و به همین دلیل بسیاری از خواص نارگیل در روغن آن هم وجود دارد.

این روغن با طعم ملایم و شیرین، خواص زیادی برای موی سر دارد. متخصصان پوست اغلب روغن نارگیل را به دلیل خواص مرطوب‌کنندگی و ضد پیری آن توصیه می‌کنند. روغن نارگیل دارای عناصر اسید چرب با زنجیره متوسط ​​از جمله اسید لوریک، اسید کاپریک و غیره است که غشای سلولی قارچی، ویروسی و باکتریایی را مختل کرده و منجر به مرگ سلولی می‌شود. این خواص ضدقارچی و ضدمیکروبی، آن را از سایر روغن‌ها متمایز می‌کند.

روغن نارگیل، پوست سر را مرطوب و تغذیه کرده و خشکی پوست سر را کاهش می‌دهد. این روغن حاوی 100 درصد اسیدهای چرب است. اگر چه روغن نارگیل دارای محتوای مواد مغذی بالایی نیست، اما از پوست سر و موها محافظت می‌کند. محافظت ایجاد شده توسط روغن نارگیل مانع از آسیب بیشتر پوست سر توسط باکتری‌ها و محرک‌های دیگر می‌شود. روغن نارگیل همچنین به‌سرعت جذب موها شده و رطوبت لازم را برای رفع موخوره و التیام شکستگی ایجاد می‌کند. روغن نارگیل برای نرمی مو و بافت راحت تر موی سر پیشنهاد می شود ، اگرعلاقه مند به یادگیری حرفه ای بافت مو هستید در دوره تخصصی آموزش بافت مو سر می توانید شرکت کنید.

 مزیت استفاده از روغن نارگیل برای مو چیست؟

روغن نارگیل دارای فواید زیادی برای موی سر است. برای از بین بردن شوره سر، ایجاد درخشندگی در موهای خشک و آسیب‌دیده، رفع موخوره و محافظت از مو در برابر آسیب‌ها استفاده می‌شود. در اینجا برخی از مزایای استفاده از روغن نارگیل برای مو آورده شده است.

به ترمیم انتهای تقسیم شده کمک کند

وقتی موها خشک و شکننده می‌شود، انتهای آنها شروع به شکافتن می‌کند. این آسیب می‌تواند به دلیل عدم مراقبت لازم از مو، شرایط آب‌وهوایی، استفاده بیش از حد مواد شیمیایی و مواردی از این دست باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از روغن نارگیل به ترمیم این آسیب کمک کرده و مانع از بروز مجدد آن خواهد شد.

حاوی ویتامین‌ها و اسیدهای چرب است

اسید لوریک، منبع اصلی چربی روغن نارگیل، به موها درخشندگی می‌بخشد و باعث نرمی و لطافت آنها نیز می‌شود. همچنین روغن نارگیل دارای ویتامین‌ها و اسیدهای چرب دیگری است که به موها کمک می‌کند تا از شر چربی‌های انباشته شده خلاص شوند. بدین ترتیب از التهاب پوست سر به دلیل تجمع چربی‌ها جلوگیری می‌کند.

به رفع شوره سر کمک می‌کند

روغن نارگیل علاوه بر آبرسانی و ترمیم مو، میزان شوره سر را نیز کاهش می‌دهد. تحقیقات حاکی از آن است که روغن نارگیل دارای اثر ضدباکتری، ضدالتهاب و آنتی‌اکسیدان است. شوره سر می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند خشکی پوست سر، درماتیت، قارچ و موارد دیگر باشد. روغن نارگیل باعث کاهش درماتیت و درمان شوره سر می‌شود.

کوتیکول را تقویت می‌کند

روغن نارگیل برای سلامت کلی موها عالی است، زیرا با نرم کردن، آبرسانی و تقویت آن، رشته‌های شکننده و موهای آسیب‌دیده را التیام می‌بخشد. همچنین کوتیکول مو را تقویت و به محافظت از مو در برابر سموم محیطی کمک می‌کند و بدین ترتیب آن را سالم‌تر نگه می‌دارد.

موخوره را درمان می‌کند

چند شاخه شدن انتهای مو یا موخوره یکی از مشکلاتی است که در موهای اکثر افراد به وجود می‌آید. موخوره آسیبی است که به ساقه مو وارد شده و دارای انواع مختلفی است. برای درمان موخوره می‌توان از روغن نارگیل استفاده کرد. روغن نارگیل با وجود چربی، از بروز و پیشرفت موخوره جلوگیری می‌کند. اگر شما آرایشگر یا علاقه مند به این موضوع هستید می توانید به صورت حرفه ای روش های رفع موخوه و صاف کردن مو را در دوره آموزش کراتینه مو و صاف کردن مو بیاموزید

از ریزش مو جلوگیری می‌کند

برای کسانی که ریزش مو دارند، روغن نارگیل می‌تواند با نفوذ به عمق ساقه مو به کاهش این ریزش‌ها کمک کند. در واقع با نفوذ روغن نارگیل به ساقه‌های مو از ریزش پروتئین و شکستن موها جلوگیری می‌شود. با استفاده از روغن نارگیل روی پوست سر تجمعات اطراف فولیکول‌های مو مرطوب شده و از بین می‌رود که این باعث رشد موها نیز می‌شود.

نحوه استفاده از روغن نارگیل برای مو

روغن نارگیل توسط افراد زیادی در سراسر دنیا برای سلامت بیشتر موها استفاده می‌شود. روغن نارگیل می‌توان  مزایای زیادی برای موها داشته باشد. اما لازم است که به‌درستی مورد استفاده قرار گیرد، در غیر این صورت می‌تواند به مو آسیب برساند؛ بنابراین قبل از اینکه روغن نارگیل روی موها ریخته شود لازم است تا درمورد نحوه درست استفاده از آن اطلاعاتی وجود داشته باشد.

در اینجا چند راه برای استفاده از روغن نارگیل برای کمک به بهبود سلامت موها بیان شده است :

  • حالت دهنده مو: برای ایجاد حالت‌دهی در موها لازم است تا ابتدا موها را شستشو داده و سپس روغن نارگیل را از قسمت میانی تا انتهای موها کشیده شود.
  • از بین بردن گره مو: یکی از مشکلاتی که پس از شستشوی موها ایجاد می‌شود، گره‌ها هستند. برای رفع این گره‌ها می‌توان پس از شستشوی مو، کمی روغن نارگیل به آنها کشید.
  • ماسک مو: برای ماسک مو لازم است تا روغن نارگیل را روی موها زده و چند ساعت یا حتی یک شب قبل از شستشو روی سر بماند.
  • درمان پوست سر: برای درمان پوست سر، قبل از خواب، مقدار کمی روغن نارگیل را روی پوست سر ماساژ داده و یک شب روی سر بماند، سپس صبح شسته شود.

این تکنیک‌ها را می‌توان به طور مرتب یا هر چند وقت یکبار (بسته به نوع مو) مورد استفاده قرار داد تا موها سالم و درخشان بمانند. مقدار روغن نارگیل مورد نیاز به طول و نوع موها بستگی دارد. برای استفاده از این روغن بهتر است که ابتدا به میزان کم مورد استفاده قرار گرفته و سپس مقدار آن را افزایش داد. درصورتی‌که موها کوتاه و نازک باشند به یک قاشق چایخوری و برای موهای بلند و ضخیم به دو قاشق چایخوری روغن نارگیل نیاز است.

مزایای روغن نارگیل برای موهای خشک چیست؟

استفاده از روغن نارگیل می‌تواند به نرم شدن موهای خشک کمک کند. موهای خشک زمانی ایجاد می‌شوند که رطوبت موجود در آنها کاهش پیدا کند. خشکی مو ممکن است در هر سنی ایجاد شود، اما در سنین بالاتر احتمال ابتلا به آن بیشتر است.

بیشتر روغن‌های مو روی سطح آن قرار می‌گیرند؛ اما تحقیقات نشان می‌دهد که روغن نارگیل به ساقه موها نفوذ می‌کند. نفوذ این روغن به ساقه مو سبب نرم‌تر شدن آنها می‌شود. این روغن به پرشدن ساقه مو کمک کرده و موهای خشک و آسیب‌دیده را بهبود می‌بخشد.

روغن نارگیل برای محافظت از مو در برابر نور خورشید و گرما

علاوه بر آبرسانی، ترمیم و تقویت رشته‌ها، روغن نارگیل همچنین می‌تواند از پوست سر در برابر آسیب‌های نور خورشید و قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش آن محافظت کند. در واقع یکی از خواص روغن نارگیل، محافظت از موها در برابر نور خورشید و گرماست. فیلترهای UV می‌توانند به محافظت از موها در برابر آسیب خورشید کمک کنند. برخی از مطالعات آزمایشگاهی و پوست نشان داده‌اند که روغن نارگیل دارای غلظت SPF طبیعی است که وجود آن روی سر به محافظت پوست سر کمک می‌کند.

پرسش و پاسخ

چرا باید از روغن نارگیل برای مو استفاده کنید؟

استفاده از روغن نارگیل باعث زیبایی بیشتر موها شده و از بروز برخی بیماری‌هایی که مربوط به مو و پوست سر می‌شود، جلوگیری می‌کند.

مزایای روغن نارگیل برای موهای خشک چیست؟

استفاده از روغن نارگیل می‌تواند به نرم شدن موهای خشک کمک کند. موهای خشک زمانی ایجاد می‌شوند که رطوبت موجود در آنها کاهش پیدا کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 − = 0